Curriculum vitae

Vladimír Plocek
Vladimír Plocek

Mgr. VLADIMÍR PLOCEK se narodil 30. prosince 1930 v Rychnově nad Kněžnou. Je absolventem reálného gymnázia v Kostelci nad Orlicí. V mládí bydlel na Polomi, později na Sudslavi, vyrůstal v rodině učitele. Po vystudování Pedagogické fakulty v Hradci Králové, obor matematika, výtvarná výchova, učil v Potštejně a potom na druhém stupni základních škol v Doudlebách nad Orlicí a Kostelci nad Orlicí. Žije v Potštejně, kde provozuje vlastní galerii „P“. Malování se věnuje od svých dvaceti let. První samostatnou výstavu měl v Potštejně v roce 1977.

Na jedné z mnoha vernisáží společně s manželi Nováčkovými - majitelé Zámku Potštejn
Autor s manželkou a Nováčkovými

Způsob malby se měnil. Od převážně realistické malby přešel k větším plochám, barevně jednotně ztvárněných. K malbě používá špachtli. Rád zobrazuje okolí svého bydliště v grafických technikách, převážně suché jehly. Autorovo bydliště má vliv na jeho tvorbu. VLADIMÍR PLOCEK maluje převážně krajinu, vyhledává detaily, milá zákoutí. Má rád hladinu Orlice, střechy venkovských stavení, skromné a přitom krásné. Malíř si upřímně zamiloval ten krásný kout země pod potštejnským hradem. Častá kombinace modří a hnědí, zemitost a oblačnost, pronikání pod povrch věcí, to vše směřuje k postižení toho nejpodstatnějšího charakteru krajiny, krajiny zamyšlené, niterné hluboce přátelské.

Mgr. VLADIMÍR PLOCEK je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a od roku 2007 též členem Klubu přátel umění Ústí nad Orlicí. Pravidelně se zúčastňuje regionálních výstav a Ústeckých salonů v Galerii pod Radnicí.

Samostatné výstavy

Modrá
Modrá
Na Pláži
Na pláži
Akt
Akt
1977 Potštejn
1981 Sudslava
1986 Hradec Králové
1994 Letohrad
1999 Lhoty u Potštejna, Rovensko – Galerie Kafé
2000 Ústí nad Orlicí – Galerie Koráb
2001 Letohrad, Lanškroun, Sopotnice
2002 Vejprty
2003 Rovensko – Galerie Kafé
2004 Kostelec nad Orlicí, Kuks – zámek
2005 Brandýs nad Orlicí – zámek
2006 Hradec Králové – galerie Na Mostě, Choceň – zámek
2007 Letohrad – Sdružení přátel umění SPUL Letohrad – oranžérie zámeckého parku
2008 Potštejn – zámek (s VÁCLAVEM MACHÁNĚM)
2009 Rychnov nad Kněžnou- Galerie ve Svatohavelské
2010 Hradec Králové – Lékařská fakulta UK, Zábřeh na Moravě – Galerie Tunklův dvorec, Klub přátel umění Ústí nad Orlicí – Galerie pod Radnicí.
2011 Kvasiny - zámek
2012 Vamberk
2013 Zábřeh na Moravě
2013 Nové Hrady - zámek
2014 Nasavrky - zámek
2015 Vysoké Mýto – Galerie ve Zvonici
Pravidelně Klubcentrum Ústí nad Orlicí – každoročně v srpnu
Galerie Pod Radnicí v Ústí nad Orlicí
Salon – Unie výtvarných umělců HK, od roku 2015 nejen v Galerii Na Hradě v Hradci Králové, ale i na zámku v Kostelci nad Orlicí.

Na řadě dalších výstav se podílel.